Bitcoin Unlimited, nebo SegWit?

Jen několik dnů po varování před hard forkem Bitcoinu se největší organizace zabývající se směnou digitálních měn rozhodla vydat prohlášení. Plánují prý přidat Bitcoin Unlimited jako další altcoin pod znakem BCU, což signalizuje, že se nejedná o původní Bitcoin blockchain.

 

O co se vlastně jedná?

 

Máte momentálně nějaké Bitcoiny? Pokud ano, existuje vcelku velká šance, že se v průběhu několika příštích týdnů, případně měsíců, zdvojnásobí. Ne, není to super. Debata o škálovatelnosti Bitcoinu nás přivedla k zajímavé, ovšem nepříliš příjemné události.

 

Kde je problém?

 

V Bitcoinové komunitě se nejen v poslední době vedou vcelku ostré debaty o tom, jak naložit s nedostatečnou velikostí bloku. Velikost bloku je pevně daná konstanta, jejíž změna by způsobila nutnost přechodu všech těžařů na nové jádro. Oproti tomu soft fork vyžaduje pouze většinu sítě ke spolupráci s tím, že ze sítě nevylučuje žádného účastníka, který upgrade odmítl.

 

Segregated Witness

 

Zatímco Segregated Witness (zkráceně „Segwit“) nezvětšuje velikost bloku jako takovou, raději se snaží zmenšit velikost transakce přesunutím podpisového pole mimo transakci, respektive do samostatného komponentu. Výsledkem je transakce, která vypadá menší, a do bloku se jich tedy vejde více nezávisle na jeho velikosti.

 

Technické problémy hard forku

 

Při objevení chyb mohou developeři vydat případné patche a chyby opravit. Chyby jsou přítomné všude, a nemusí automaticky znamenat nějaký problém. Bitcoin Unlimited je kontroverzní téma, a to nejen kvůli nedávnému využití interních chyb software, které vedly k přibližně šestihodinovému výpadku těžařů a vypnutí 500 nód během minut. Hlavní problém je ale ten, že na rozdíl od kryptoměn jako Monero, kde figuruje vedoucí tým developerů a open source komunita, která kód pomáhá vytvářet, chyba v Bitcoin Unlimited byla nalezena nezávislým vývojářem, a to hlavně proto, že Bitcoin Unlimited je úzká uzavřená komunita několika lidí.

 

Co by, kdyby

 

Zatímco využití chyby jako takové nepřineslo kromě výpadku žádné větší následky, mohlo tomu být úplně opačně. Pokud by byla chyba zneužita v momentu hard forku, škoda by se vyšplhala na miliony dolarů. Pokud se hard fork opravdu stane, je velice pravděpodobné, že budou existovat dva navzájem od sebe oddělené blockchainy. Jeden pro původní Bitcoin, a jeden nový  Bitcoin Unlimited. Naštěstí se ale největší organizace provozující směnu digitálních měn rozhodly, že odmítnou uvést Bitcoin Unlimited jako originální Bitcoin. Místo toho ho umístí jako altcoin se symbolem BTU.

 

Pořád špatně

 

Dalším z obrovských problémů je vysvětlení existence Bitcoinu nově příchozím. Celá situace se značně komplikuje tím, že najednou budou Bitcoiny dva. Mainstreamová adaptace bude o mnoho pomalejší a zavedení Bitcoinu jako globální digitální měny bude přinejmenším značně ztíženo. Dle slov Vinny Linghama je bezpečnost Bitcoinové sítě založena na hash výkonu sítě udržované těžaři. To je udržováno cenou Bitcoinu. Čím vyšší cena, tím více výkonu. Vysoké ceny jsou přímým důsledkem poptávky trhu. Poptávka je vytvářena marketingem a v neposlední řadě tím, že Bitcoin je vnímán jako první existující digitální měna. Pokud si s tím budeme zahrávat, můžeme očekávat důsledky.

 

Historie se opakuje

 

Stejná věc se stala na podzim roku 2016 digitální měně Ethereum, kde neznámý útočník odcizil přibližně 1,6 miliardy korun. DAO je komplexní chytrý kontrakt se spoustou užitečných funkcí, který měl za úkol dovolit společnostem dělat návrhy na využití prostředků k dalšímu vývoji. Jakmile byl návrh přijat kurátorem, investoři poté museli volit. Existovala zde i zadní vrátka v podobě „split“ funkce. Tato funkce umožňovala investorům vystoupit z DAO v případě, že nesouhlasili s použitím prostředků, a dostat zpět Ethereum. Útočníkovi se ale podařilo vybrat peníze z DAO několikrát za použití stejných DAO tokenů. Útočník tedy požádal DAO o vrácení peněz, bohužel ale mockrát. Vzhledem k tomu, že ztráta byla příliš markantní, byl odhlasován hard fork. Ne všichni s tím ale souhlasili a část těžařů pokračovala v udržovaní sítě. Dnes tedy známe Ethereum jako takové a Ethereum Classic.