Co je to Bitcoin?

Bitcoin je digitální měna určená k bezpečným a okamžitým transakcím kdekoliv na světě. Tato měna není kontrolována či vydávána žádnou bankou nebo vládou, naopak. Je to otevřená síť, která je spravována jejími uživateli, stejně tak jako email přinesl revoluci poštovní, Bitcoin přináší revoluci v placení.

Je Bitcoin bezpečný?

 

Jádro Bitcoinu je veřejné a může si jej tedy prohlédnout kdokoli, včetně několika tisíců bezpečnostních analytiků z celého světa, kteří to již udělali. Používání Bitcoinu je velice podobné používaní jiných aplikací se zvýšeným zabezpečením  například emailu nebo internetového bankovnictví.

Je Bitcoin pevně vázaný na korunu/jinou měnu?

 

S Bitcoinem se obchoduje v dolarech, eurech, korunách, yenech a pravděpodobně v každé větší měně. Podobně jako akcie, cena je determinována nákupem a prodejem na otevřeném trhu. Cena Bitcoinu se mění v reálném čase v závislosti na počtu lidí, kteří chtějí nakupovat nebo prodávat.

 

Je to podobné kreditním kartám nebo PayPalu?

 

Principy používání nejsou nijak diametrálně odlišné, nicméně Bitcoin není vlastněn žádnou konkrétní osobou. Bitcoin je první kompletně otevřená platební síť, do které se může zapojit kdokoli s internetovým připojením.

 

Proč bych měl používat Bitcoin?

 

Bitcoin umožňuje okamžitě odesílat jakoukoli sumu peněz komukoli na světě bez potřeby banky. Umožňuje přístup k penězům bez potřeby bankomatů nebo kreditních karet a vrací zpět kontrolu nad penězi. Navíc můžete Bitcoinem zaplatit kamarádovi večeři, koupit si počítač, nebo přispět na charitu.

 

Kolik bitů je v Bitcoinu?

 

Pochopení základního principu vám pomůže pochopit, jak cenné mohou být tisíce bitů, které dnes můžete získat zdarma. Každý jeden bitcoin může být rozdělen na 8 decimálních míst. Každý bitcoin obsahuje 100 miliónů jednotek, které jsou nazývány Satoshi (pojmenováno po záhadném zakladateli bitcoinu).To je celkem 0.00000001.

Nedávno byla ale adoptována nová jednotka. V každém jednom bitcoinu je 1 milión bitů, což znamená 6 decimálních míst, za nimiž zůstávají dvě nuly.

0.00000100

Počítání v bitech je samozřejmě přizpůsobeno i online obchodování. Lidé zkrátka raději přemýšlejí v celých číslech. Místo 0.02 btc raději napíšeme 20 000 bitů. Právě nyní si můžete spoustu bitů vydělat pomocí tzv. Faucetů nebo zakoupit na virtualnipenize.cz.

 

Kde můžu utratit Bitcoin?

Bitcoinem můžete platit na stránkách jako expedia.com, přispět na chod portálu wikipedia.org, nebo si zajít na kafe do Paralelní Polis.