Kdo je Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto je zakladatel Bitcoinu. Satoshi se rozhodl stát anonymním a nikdy neodhalil nic o sobě, ani o jeho životě. Záhada však může být odkryta přečtením několika ranějších publikacích o Bitcoinu.

 

Satoshiho odkaz Bitcoinu

 

Satoshi vynalezl Bitcoin protokol  pravidla, která umožňují chod Bitcoinu, a to publikováním své práce v listopadu 2008 prostřednictvím ‘Cryptography Mailing List’. Poté, co si publikace vydobyla podporu, vydal Satoshi v roce 2009 primární verzi Bitcoin software. Pracoval s několika lidmi na open-source kódu, ale rozloučil se v létě roku 2011. V jednom z jeho posledních emailů napsal jednomu z vývojářů: “Přesunul jsem se na jiné věci, vše je v dobrých rukách s Gavinem a všemi.“

Kdokoli je však vynálezcem, musíme uznat, že Satoshi vymyslel propracovaný systém, který má potenciál nahradit běžnou měnu. Jako poděkování byla po zakladateli pojmenována jedna z nejmenších jednotek Bitcoinu – jedna sto miliontina, kterou tedy nazýváme Satoshi.

 

Spekulace kolem Satoshiho

Jedním z mnoha potenciálních zakladatelů je 64letý japonec Nakamoto žijící v Kalifornii. Muž, o kterém je řeč, popřel toto tvrzení okamžitě, stejně tak jako k němu vydal prohlášení. Prozatím není potvrzena ani národnost, ani fakt, zdali není Satoshi Nakamoto výraz spíše pro skupinu, než-li pro jednotlivce.