Monero – Bezpečnost na prvním místě

Monero je kryptoměna, která je založena na protokolu CryptoNote. Tato kryptoměna se zaměřuje především na anonymitu svých uživatelů, a narozdíl od většiny ostatních kryptoměn není přímým derivátem Bitcoinu. Projekt byl spuštěn v dubnu 2014, originálně pod názvem BitMonero, a to jako první fork kryptoměny Bytecoin, založené na protokolu CryptoNote. Originální kód byl kvůli špatné kvalitě již z větší části přepsán. Největší boom zažila měna v září 2016 kvůli adaptaci darknet marketem AlphaBay. V září minulého roku podstoupila měna další výraznou změnu, a to implementaci „Ring Confidential Transactions“ algoritmu, který doposud používané metody obohacuje o nezobrazování přesunuté hodnoty někomu, kdo se na přesunu přímo nepodílel.

 

Kolik jich je pohromadě?

 

Jednoho krásného dne se nejspíše probudíme a dojdeme ke zjištění, že byl vytěžen poslední Bitcoin. Monero tuto problematiku řeší však trochu odlišně. Pokud vše půjde podle plánu, na celém světě se objeví pouze 21 milionů Bitcoinů. Podobný limit má nastavený i Monero – jedná se přibližně o 18,4 milionu, nicméně při dosažení tohoto čísla (případně lehce před) se aktivuje řetězová emise, která bude do oběhu pouštět dalších 0,3 moneroj za minutu. Monero tedy nemá předem pevně stanovený počet coinů, již brzy se ovšem bude jejich počet zvyšovat rychlostí jen asi sto padesát tisíc moneroj ročně.

 

Platební ID

 

Platební ID je volitelný dodatek k transakci, který se skládá z 32, nebo, v případě integrovaných adres, z 8 bajtů. Platební ID je většinou používáno k identifikaci transakcí pro obchodníky a směnárny. Vzhledem k bezpečnostním opatřením měny, kde je jediná adresa povětšinou používána pro příchozí transakce, je více než důležité být schopen rozeznat, od koho platba přichází. Platební ID může být také zašifrováno a integrováno v platební adrese.

 

OpenAlias

 

Na první pohled se může zdát, že jedním z důvodů nemožnosti adaptace digitálních měn mezi širokou veřejnost je opomenutí běžného uživatele, který se před nedávnem naučil posílat email. Pro spoustu lidí může být rozdíl zasílat peníze na adresu 44AFFq5kSiGBoZ4NMDwYtN18obc8AemS 33DBLWs3H7otXft3XjrpDtQGv7SqSsaBYBb98uNbr2VBBEt7f2wfn3RVGQBEP3A nebo na adresu donate.monero.org. OpenAlias je TXT DNS záznam na FQDN (Fully Qualified Domain Name čili Plně Specifikované Doménové Jméno Počítače). FQDN se skládá ze dvou částí  hostname a domain name. Příkladem FQDN může být právě donate.monero.org.

 

Nakupovat, nebo nekupovat?

 

Jeden z hlavních vývojářů – Fluffypony, je již dobře znám pro svůj výrok, který opakuje takřka na začátku každé prezentace – „Do not buy, if you have no use for it”. Nenakupuj, pokud pro Monero nemáš využití.